Місцезнаходження

 Державне підприємство „Овруцьке спеціалізоване лісове господарство” (скорочена назва ДП « Овруцьке СЛГ»)  розташоване в північно-східній частині Житомирської області на території Овруцького та Народицького адміністративних  районів.

Історія

ДП „Овруцьке СЛГ” було організоване в 2006 році шляхом реорганізації ДП „Овруцько-Народицьке СЛГ”, з якого було виділено ДП „Овруцьке СЛГ” та ДП „Народицьке СЛГ”.
До складу підприємства увійшли: Борутинське , Виступовицьке ,Ситовецьке ,Журбенське  та Коптівщинське лісництво .

Клімат та грунти

Згідно лісорослинного районування України територія спецлісгоспу відноситься до зони центрального Полісся. За лісорослинними умовами - до зони змішаних хвойно-листяних лісів.
Клімат району помірно-континентальний і характеризується порівняно м'якою зимою, теплим літом і значною кількістю опадів. 
Із кліматичних факторів, що негативно впливають на ріст і розвиток лісових насаджень в окремі роки є: весняні заморозки, які перешкоджають нормальній вегетації, цвітінню і плодоношенню рослин. 
В цілому кліматичні умови району розташування спецлісгоспу сприятливі для ведення лісового господарства. Порівняно висока вологість, помірно тепле літо, м'яка зі стійким сніговим покривом зима, незначні коливання температури повітря, відсутність суховіїв сприяє успішному росту і розвитку основних лісотвірних деревних порід. 
Територія спецлісгоспу за характером рельєфу є рівнинна, крім Коптівщинського лісництва, яке зрізане ярами, з незначними пагорбами, в центральній частині, де уклинюється Словечансько-Овруцький кряж, який входить до складу Українського кристалічного масиву, від якого йде пониження місцевості в північно-східному і східному напрямку.
Повсюди на Словечансько-Овруцькому кряжі поширений лес, і лесовидний суглинок суцільного покриву товщиною від 1,5 до 25 метрів, а місцями до 37 метрів.
В північній частині спецлісгоспу спостерігається незначна гористість, яка характерна наявністю горбів і барханів, це залишок моренних відкладів з широкими, але неглибокими западинами між ними. Абсолютні висоти над рівнем моря коливаються від 110 до 140 метрів.
Основними ґрунтотвірними породами є флювіо-гляціальні піски і морени з перевагою за механічним складом ґрунтів піщанистих легких суглинків, яким властива висока вологопроникність, мала вологоємкість і незначна вологопіднімальна сила.
Найбільше поширення мають дерново-підзолисті ґрунти (90% вкритих лісом земель), торф’яно-підзолисті і торф’яно-глейові ґрунти розміщені в долинах річок і земель широких плоских пониженнях.
За вологістю більша частина ґрунтів відноситься до категорії свіжих.
Ерозійні процеси на території спецлісгоспу спостерігаються в незначній мірі тільки на території Коптівщинського лісництва, яке було штучно залісене багато років тому.  

ПЛОЩА. КАТЕГОРІЇ ЛІСІВ.

Станом на 1 січня 2019 року загальна площа лісгоспу становить 40886,3 га, в т.ч.: вкритої лісом – 37690,5 га. Територія лісгоспу за категоріями лісів поділяється на:
  • Ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення – 4044,8 га;
  • Рекреаційно-оздоровчі ліси – 4,9 га;
  • Захисні ліси – 7174,9 га;
  • Експлуатаційні ліси – 29661,7 га.

ОСНОВНІ ЛІСІВНИЧІ ПОКАЗНИКИ

Загальний запас деревини  8153,75 тис. м3.  Середній приріс насаджень лісгоспу за рік  становить 143,38 тис.м3, на 1 гектарі вкритої площі – 3,8 м3.  
За 2019 рік використання середнього приросту становить 67,1 % деревини.
Переважаючі породи: сосна звичайна – 63,9 %, береза – 24,2 %, вільха – 6,7 %, дуб – 2,4 %, інші – 2,8 %.
Середня повнота насаджень – 0,70.  Середній клас бонітету – 1,5.  Середній запас насаджень на 1 га  становить 216 м3/г.

ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД

Природно-заповідний фонд  лісгоспу займає площу 4044,83 га, що становить 9,9 % від загальної площі. До його складу входить 3 заказники та 1 пам’ятка природи:
  • Зоологічний заказник загальнодержавного значення «Кутне» площею 922,0 га (сфагнові болота з поселенням ондатри мускусної, бобра європейського; з місцями токовищ глухарів, тетеруків; зростання росички середньої);
  • Зоологічний заказник місцевого значення “Борутинський» площею 3116,0 га (місця поселення глухаря , тетерева, орябка, рисі занесених до Червоної книги України);
  • Ботанічний заказник місцевого значення “Хмелі” площею 6,8 га (зарості брусниці звичайної та поширення її природним шляхом);
  • Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Язвін-1”,“Язвін-2”,“Язвін-3”, лощею 0,03 га (вікові дуби віком понад 300 років, що мають науково-історичне значення).
В результаті проведених в 2018 році лісовпорядкувальних робіт Компексною лісовпорядною експедицією Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об’єднання «Укрдержліспроект» Державного агентства лісових ресурсів України були встановлені наступні об’ємні показники рубок догляду: освітлення – 29,0 га, прочищення – 32,5 га, проріджування – 71,0 га, прохідна рубка 62,7 га. Встановлена розрахункова лісосіка рубок головного користування, на 2019 і наступні  роки ,ліквідною масою – 65,9 тис. м3.